29.3.2024
Keď si domáci, ruže ti zakvitnú! Nezištná pomoc rozhodcu R.Guinei

BATA / Orgánizátorská krajina 30. Afrického pohára národov vo futbale Rovníková Guinea dosiahla víťazstvom vo štvrťfinále nad Tuniskom 2:1 po predĺžení najväčší úspech v doterajšej histórii.

Držiteľ titulu z roku 2004 Tunisko sa ujalo vedenia v 70. min zásluhou Ahmeda Akaichiho. V druhej minúte nadstaveného času sa však pre domáci tím naskytla možnosť vyrovnať z pokutového kopu, úlohy sa zhostil stredopoliar Javier Balboa z portugalského Estorilu a poslal zápas do predĺženia. V ňom rovnaký hráč neodmietol možnosť stať sa hrdinom svojich krajanov, keď v 102. min exportnou strelou z priameho kopu zabezpečil už teraz historicky najlepší výsledok pre Rovníkovú Guineu na APN. Predchádzajúce maximum bolo štvrťfinále z roku 2012. Produkt mládežníckej akadémie Realu Madrid a menovec slávnej filmovej boxerskej postavy Rockyho je aktuálne spoločne s Tunisanom Akaichim a Konžanom Bifoumom s tromi gólmi najlepším strelcom šampionátu.

Ako je známe, pôvodne sa mal turnaj uskutočniť v Maroku, ktoré ho naposledy organizovalo v roku 1988. Severoafrický štát však v októbri od zámeru ustúpil zo strachu pred šírením smrteľného vírusu ebola a v novembri Africká futbalová konfederácia (CAF) rozhodla o zmene dejiska. Rovníková Guinea je prevažne španielsky hovoriaca krajina a disponuje iba dvoma väčšími štadiónmi v hlavnom meste Malabo a v Bate. Zvyšnými dvoma dejiskami budú Mongomo a Ebebiyin. Kontinentálny šampionát hostila Rovníková Guinea aj v roku 2012 spoločne s Gabonom. Zaujímavosťou je, že jej reprezentáciu pôvodne vylúčili z kvalifikácie APN 2015 pre neoprávnený štart hráča, teraz bude bojovať o medaily.

Antihrdinom duelu s Tuniskom bol bezpochyby maurícijský rozhodca Rajindraparsad Seechurn, na ktorého sa zniesla spŕška kritiky predovšetkým pre kontroverzne odpískaný pokutový kop v prospech domácich v závere riadneho hracieho času. To však nebolo všetko, arbiter mal po stretnutí čo robiť, aby sa dostal z hracej plochy do útrob štadiónu.

"Mala to byť oslava futbalu. Bol to však neuveriteľný výkon rozhodcu, ktorý zanecháva horkú pachuť v ústach. Päť alebo šesť hráčov Tuniska atakovalo rozhodcu pri vchode do tunela. Rozhodca tomuto zápasu vôbec nepomohol. Bol to chaos," referoval priamo z Baty reportér BBC Piers Edwards.

sita

"Za pätnásť rokov hráčskej a tridsať rokov trénerskej kariéry som také niečo nezažil. Dnešný výsledok bol nanútený. Nezaslúžili sme si to," soptil belgický tréner Tuniska George Leekens. Jeho náprotivok Argentínčan Esteban Becker, ktorý zasadol na lavičku organizátorskej krajiny tesne pred šampionátom, sa radšej otázkam o rozhodcoch vyhol. "Rozhodnutia arbitrov sú bežnou súčasťou futbalu," stroho vyhlásil Becker. Rovníková Guinea sa v semifinále stretne s úspešnejším z dvojice Ghana - Guinea.