Zatiahnuté, dažďové prehánky
28.3.2024
Oslava sa nekoná - s Bielorusmi sme prehrali 0:1

ŽILINA / Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali 0:1 s bieloruským národným tímom v piatkovom večernom domácom stretnutí predposledného 9. kola C-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy do Francúzska.

Jediný gól zápasu dosiahol v 34. min Dragun hlavičkou po rohovom kope. Vidina zabezpečenia si historickej účasti na kontinentálnom šampionáte akoby zviazala nohy zverencom Jána Kozáka, ktorí na štadióne v Žiline nedokázali proti východoeurópskemu mužstvu dominovať. Slováci nevyužili ani približne 25 minút trvajúcu početnú výhodu po vylúčení hosťujúceho kapitána Martynoviča. Výber SR derniéru v tejto eliminácii absolvuje v pondelok 12. októbra 2015 od 20.45 h na pôde luxemburského outsidera. Do Luxemburgu však Slováci nepocestujú len na "výlet", na definitívu potrebujú zvíťaziť, keďže Ukrajina v piatok triumfovala v Macedónsku a bodovo sa v tabuľke "céčka" dotiahla na SR.

Konečný výsledok - kvalifikácia ME:

Slovensko - Bielorusko 0:1 (0:1)

Gól: 34. Dragun, ŽK: 11. Škrtel, 35. Weiss - 49. Stasevič, 57. Martynovič, 83. Gordejčuk, ČK: 65. Martynovič (Bielorusko) po 2. ŽK, rozhodovali: Hüseyin Göcek - Mustafa Emre Eyisoy, Orkun Aktas (všetci Tur.), 9859 divákov

Slovensko: Kozáčik - Hubočan, Škrtel, Saláta, Švento - Pečovský (60. Nemec), Kucka - Mak (79. Mak), Hamšík, Weiss (71. Stoch) - M. Ďuriš
Bielorusko: Gorbunov - Poľakov, Martynovič, Sivakov, Bordačov (40. M. Voloďko) - Renan Bressan, Dragun - Stasevič, Nechajčik (70. Politevič) - Gordejčuk, Signevič (72. Kisľak)

Na úvod sa hral nevýrazný a opatrný futbal medzi šestnástkami. V 5. min po nedovolenom zákroku na Maka sám faulovaný hráč odcentroval, Hubočan hlavičkoval nepresne. O štyri minúty neskôr to vyskúšal netradičný strelec Pečovský, takisto minul. V 22. min Ďuriš hruďou priťukol Hamšíkovi, ten vypálil prudko nad. O chvíľu Hubočan vystrašil domáce publikum náznakom zdravotnej indispozície, po krátkom ošetrení sa však vrátil do akcie. Slovákov v 30. min delilo od vedúceho zásahu len niekoľko centimetrov: Hamšík posunul loptu Makovi do pokutového územia, jeho pokus ľavačkou išiel povedľa hosťujúceho gólmana Gorbunova, ale tesne pred bránkovou čiarou ju vykopol Dragun. Ten istý hráč o štyri minúty neskôr po rohovom kope Renana Bressana hlavičkou dosiahol jediný gól stretnutia. Tento okamih ešte viac zmrazil počasím už beztak schladené žilinské obecenstvo a podčiarkol zviazaný výkon zverencov Jána Kozáka. V 38. min Nechajčik z nebezpečnej pozície prestrelil domácu bránku.

O prvý vzruch po zmene strán sa postarala Hamšíkova prihrávka, no Ďuriš ani Mak ju nedokázali zužitkovať. V 56. min Stasevič technicky iba o kúsok netrafil priestor troch žrdí za Kozáčikom. O tri minúty neskôr v blízkosti pokutového územia Bielorusi faulovali Salátu. K nariadenej štandardnej situácii sa postavil Weiss, jeho projektil s námahou vyškriabal Gorbunov. V 65. min videl druhú žltú a následne červenú kartu hosťujúci kapitán Martynovič. Zakrátko Kucka opečiatkoval žrď. V 70. min sa Hamšík pekne uvoľnil, jeho strela presvištala vedľa bieloruskej bránky. V početnej výhode Slováci zaradili vyšší výkonnostný stupeň, ale do gólového konca nedotiahli ani jednu z príležitostí.

Jednu postupovú oslavu sme už zažili!

Bol to deň, na ktorý sme čakali od víťazstva nad Španielskom... Všetci sme sa tešili na zápas, v ktorom spečatíme našu očakávanú účasť na európskom šampionáte. V roku 2009, keď sme mienili oslavovať postup na svetový šampionát v Južnej Afrike, sme prehrali v Bratislave so Slovinskom 0:2 a postup sme si vybojovali až v poslednom zápase v zasneženom poľskom Chorzowe. Oslavy boli výborné, ale užilo si ich len približne 500 fanúšikov na studenej tribúne. Veď si to pripomeňme...boli sme tam.

Toto sme tu ešte nemali DNES nemusí platiť!