19.4.2024
Portugalčania zlomili Chorvátov pred koncom predĺženia

LENS / Súperom Poliakov vo štvrťfinále majstrovstiev Európy vo futbale vo Francúzsku budú Portugalčania.

V sobotňajšom večernom zápase osemfinále v Lens si zverenci trénera Fernanda Santosa poradili s Chorvátmi 1:0 po predĺžení. V takticky vedenom stretnutí ani jeden zo súperov v riadnom hracom čase nevystrelil na bránku, preto po vyše 90 minútach gól nepadol. Rozhodnutie padlo z hlavy striedajúceho Ricarda Quaresmu v 117. min, keď mu gólovú asistenciu s prispením brankára Danijela Subašiča vystavil Cristiano Ronaldo.

Vo štvrtom vzájomnom zápase sa zrodilo štvrté víťazstvo Portugalska a stále platí, že Chorvátsko je v súbojoch s týmto súperom stále bez streleného gólu.

Osemfinále - ME:

LENS (Štadióna Bollaerta a Delelisa):
Chorvátsko - Portugalsko 0:1 (0:0, 0:0)
Góly: 117. Quaresma
ŽK: 78. William Carvalho (Portug.). Rozhodovali: Velasco Carballo - Alonso, Yuste (všetci Šp.), 35 000 divákov

Chorvátsko: Subašič - Srna, Čorluka, Vida, Strinič - Brozovič, Modrič, Rakitič (110. Pjaca), Badelj, Perišič - Mandžukič (88. N. Kalinič)
Portugalsko: Rui Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Adrien Silva (108. Danilo Pereira), William Carvalho - Joao Mário (87. Quaresma), André Gomes (50. Renato Sánches) - Nani, Cristiano Ronaldo

Podľa mien súperov to malo byť ofenzívne predstavenie, ale prvý polčas priniesol iba taktikou previazanú nudu bez strely na bránku. Medzišestnástkový futbal s minimom atraktívnych akcií na oboch stranách narušila iba hlavička Pepeho v 25. min nad bránku Chorvátov a Perišičov pokus vedľa ľavej žrde portugalskej bránky o päť minút neskôr. Portugalský tréner po trojgólovej vizitke od Maďarov vymenil troch zo štyroch obrancov (zostal iba Pepe) a tí v prvom polčase doteraz nebezpečných Chovátov bez problémov udržali na dištanc.

Po zmene strán začali lepšie Chorváti, Brozovič mal v 52. min dve pološance, ale strela na bránku z toho nebola. Po hodine hry sa zrodila takmer gólová šanca Chorvátska, ale Vida po prihrávke Rakitiča hlavou netrafil bránku súpera. Na druhej strane oživil hru Portugalska striedajúci tínedžer Renato Sanches, ale jeho presné prihrávky sa spravidla končili pred šestnástkou Chorvátov. Cristiano Ronaldo sa za celý zápas nedostal do jedinej príležitosti, lebo spoluhráči mu neponúkli presnú prihrávku či nebezpečný center. V riadnom hracom čase gól nepadol, hoci Chorváti boli aktívnejší vo všetkých relevantných štatistikách. V predĺžení Rakitič našiel Kaliniča, ale jeho strela minula tri žrde bránky Ruia Patrícia. V 113.min Vida hlavičkoval v záklone, preto nebol nebezpečný. O tri minúty neskôr Perišič hlavou opečiatkoval portugalskú žrď a z protiútoku padlo rozhodnutie. Loptu vyviezol Renato Sanches, posunul na krídlo Nanimu a ten na opačnej strane našiel Ronalda. Strelu portugalského kanoniera Subašič len vyrazil pred seba a Quaresma bez problémov hlavou rozhodol o portugalskom postupe do štvrťfinále. V nadstavenom čase mal vyrovnanie na kopačke Vida, ale ľavačkou tesne minul ľavú žrď portugalskej bránky.