Juraj
24.4.2024
Prvým štvrťfinalistom Poľsko. Helvétov vyradili po penaltách

SAINT / ÉTIENNE - Futbalisti Poľska sa stali prvými štvrťfinalistami na majstrovstvách Európy vo Francúzsku.

Zverenci trénera Adama Nawalku v sobotňajšom osemfinálovom stretnutí na Štadióne Geoffroya Guicharda v St. Étienne hrali po predĺžení nerozhodne so Švajčiarmi 1:1, v rozstrele zo značky pokutového kopu uspeli 5:4. Jediným neúspešným exekútorom z "bieleho bodu" bol Granit Xhaka.

Skóre duelu otvoril krídelník Jakub Blaszczykowski, ktorý sa v 39. min po rýchlom brejku presadil zblízka zoči-voči brankárovi Yannovi Sommerovi. V 79. min mohol vyrovnať Haris Seferovič, ale loptu nasmeroval iba do brvna. Čo sa však nepodarilo útočníkovi Eintrachtu Frankfurt, dokázal o tri minúty neskôr a parádne stredopoliar Xherdan Shaqiri. Na hranici šestnástky sa dostal k odrazenej lopte a "nožničkami" presnou strelou k ľavej žrdi vyrovnal. Bol to prvý gól, ktorý Poliaci inkasovali na tomto šampionáte. Najväčšiu šancu v predĺžení mal striedajúci Eren Derdiyok, ale jeho hlavičku bravúrne zneškodnil Lukasz Fabiaňski. Rovnaký mikrosúboj sa odohral aj v 118. min, znova z neho víťazne vyšiel poľský brankár. V následnom rozstrele po 120 minútach zlyhal iba spomenutý G. Xhaka, rozhodujúcu penaltu s prehľadom premenil Grzegorz Krychowiak.

Poliaci tak ďaleko na ME ešte nikdy neboli. V osmičke najlepších na nich čaká víťaz ďalšieho sobotňajšieho osemfinále Chorvátsko - Portugalsko.

Osemfinále - ME:

SAINT-ÉTIENNE (Štadión Geoffroya Guicharda)
Švajčiarsko - Poľsko 1:1 po predĺžení (1:1, 0:1), 4:5 v rozstrele zo značky pokutového kopu - Poľsko postúpilo do štvrťfinále
Góly: 82. X. Shaqiri - 39. Blaszczykowski, ŽK: 55. Schär, 117. Djourou - 58. Jedrzejczyk, 112. Pazdan, rozhodovali: Clattenburg - Beck, Collin (všetci Angl.)
Penaltový rozstrel: Lichtsteiner - 1:0, Lewandowski - 1:1, G. Xhaka - nedal, Milik - 1:2, X. Shaqiri - 2:2, Glik - 2:3, Schär - 3:3, Blaszczykowski - 3:4, R. Rodríguez - 4:4, Krychowiak - 4:5