Zatiahnuté, dažďové prehánky
Juraj
24.4.2024
Premočení Slováci vyhrali v Augsburgu nad majstrami sveta z Nemecka

AUGSBURG / Slovenskí futbaloví reprezentanti zdolali tím úradujúcich majstrov sveta. Zverenci trénera Jána Kozáka zvíťazili 3:1 nad nemeckým národným mužstvom v nedeľňajšom medzištátnom prípravnom stretnutí v Augsburgu.

Skóre zápasu vo WWK Arene otvoril v 13. min útočník Mario Gómez, ktorý premenil pokutový kop. Slováci udreli dva razy v závere prvého polčasu, presadili sa Marek Hamšík a Michal Ďuriš. Krátko po zmene strán pridal Juraj Kucka tretí presný zásah tímu SR. To už obe mužstvá hrali na podmočenom trávniku po búrke s krupobitím a takmer polhodinovej prestávke navyše, ďalší gól už diváci v Augsburgu nevideli.

Vzájomný duel bol pre oba tímy prípravou na majstrovstvá Európy vo Francúzsku (10. júna - 10. júla). Slováci si v základnej B-skupine európskeho šampionátu zmerajú sily s Walesanmi, Rusmi a Angličanmi, Nemci figurujú v "céčku" spoločne s Poliakmi, Ukrajincami a Severnými Írmi. Poslednou previerkou pre SR bude v sobotu 4. júna súboj v Trnave proti Severnému Írsku.

Slováci absolvovali piaty zápas proti Nemcom od roku 1993, vo vzájomnej bilancii si polepšili, no stále zaostávajú (2 víťazstvá - 0 remíz - 3 prehry). Kozákovi zverenci naposledy prehrali v medzištátnom stretnutí v októbri 2015, keď v kvalifikácii o postup na ME podľahli Bielorusom (0:1). Odvtedy slovenskí futbalisti neprehrali v siedmich dueloch po sebe, vybojovali päť víťazstiev a dve remízy.

Príprava v Augsburgu:

Nemecko - Slovensko 1:3 (1:2)
Góly: 13. M. Gómez (z pok. kopu) - 41. Hamšík, 44. M. Ďuriš, 52. Kucka, bez kariet, rozhodovali: Gumienny - Cremers, Nijssen (všetci Belg.), 22 110 divákov

Nemecko: Leno (46. Ter Stegen) - Kimmich (75. Schürrle), J. Boateng (64. Höwedes), Rüdiger, J. Hector - Khedira (46. Weigl) - Rudy, Götze, Draxler - M. Gómez (46. Brandt), L. Sané
Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Švento - Hrošovský (78. Škriniar) - M. Ďuriš (68. Šesták), Kucka (81. Pečovský), Hamšík (85. Greguš), Weiss - Duda (61. Stoch)

Úvod stretnutia patril Nemcom, ktorí boli viackrát v nebezpečných pozíciách na súperovej polovici ihriska. V 3. min Boatengov pokus po rohovom kope vytlačil Kozáčik, o päť minút neskôr zas Draxlerovu strelu zvnútra šestnástky zblokoval Pekarík. Nemci sa dočkali presného zásahu ešte v úvodnej štvrťhodine - v 13. min Gómez premenil pokutový kop po nedovolenom zákroku Kucku na Götzeho. Po polhodine hry mali domáci futbalisti dve dobré príležitosti, no zoči-voči Kozáčikovi sa nepresadili Sané a ani Draxler. Slováci z ničoho nič dvakrát udreli v závere prvého dejstva. V 41. min sa oprel do lopty Hamšík a strelou spoza šestnástky prekonal Lena - 1:1. O tri minúty neskôr zužitkoval Weissov rohový kop Ďuriš, jeho hlavička rozvlnila sieť a Slováci odišli do šatne vo výhode. To ešte netušili, že polčasová prestávka bude nezvyčajne dlhá - pre búrku s krupobitím rozhodca posunul výkop druhej časti hry takmer o 30 minút.

Po návrate na ihrisko aj za výdatného lejaku a na podmočenom trávniku opäť udreli Kozákovi zverenci - po rohovom kope nikým nestrážený Kucka strelou z voleja prestrelil striedajúceho gólmana FC Barcelona Ter Stegena, ktorému prešla lopta pomedzi nohy. Zaskočení Nemci sa na ťažkom teréne, ktorý komplikoval snahy o kombinačnú hru, len ťažko spamätávali z nepriaznivého stavu, aj keď v blízkosti Kozáčikovej bránky boli často. V 65. min pohrozil Götze, ale z uhla nedokázal dostať loptu do bránky. Dianie na ihrisku poznačilo okrem dažďa aj množstvo striedaní. Slováci utvorili pevný obranný val a Nemci sa nedostávali do nebezpečných pozícií, aj keď prevzali aktivitu. V 82. min to skúšal opäť Götze z ľavej strany, ale Kozáčik bol pozorný. O šesť minút neskôr netrafil medzi tri žrde zvnútra pokutového územia striedajúci Schürrle a Slováci si už víťazstvo ustrážili.