Jaroslava
26.4.2024
Španieli nezaváhali, Ukrajinci po polovici kvalifikácie tretí

SEVILLA / Španielski futbaloví reprezentanti spravili v piatok dôležitý krok k postupu na kontinentálny šampionát 2016.

V šlágri "slovenskej" kvalifikačnej C-skupiny v Seville zdolali Ukrajincov 1:0 v priamom súboji o priebežnú druhú priečku v tabuľke. Jediným úspešným strelcom bol útočník Juventusu Turín Álvaro Morata, ktorý skóroval v 28. min, keď v páde prehodil brankára hostí Andrija Piatova.

Pred súbojom si hráči aj prítomní uctili minútou ticha pamiatku obetí utorkového leteckého nešťastia, na palube stroja Airbus A320 smerujúceho z Barcelony do nemeckého Düsseldorfu zahynulo 150 ľudí.

Po úvodnom Moratovom presnom zásahu mohol v 41. min zvýšiť vedenie domácich Sergio Ramos, ale obranca Realu Madrid vo výskoku trafil hlavou iba spojnicu žrde a brvna. "V prvom polčase sme boli silní, v druhom sme poľavili," citovala trénera "červenej fúrie" Vicenteho del Bosqueho oficiálna internetová stránka Európskej futbalovej únie (UEFA). "Menej sme držali loptu pod kontrolou, preto sme si aj vypracovali menej šancí na strelenie gólu," uviedol španielsky kormidelník a na adresu výkonov svojich zverencov dodal: "Jordi Alba hral výborne až do momentu zranenia, Juanfran skvele bránil Konopľanku. Álvaro Morata sa veľmi dobre pohyboval, využil dobrú prihrávku Kokeho."

Príležitosti na skórovanie si vypracovali aj Ukrajinci

Stredopoliar Ruslan Rotaň však ani jeden zo svojich troch sľubných pokusov nepremenil na gól. "Výsledok ma mrzí. Moji zverenci hrali dobre, nemali sme však šťastie. Dôležitú úlohu zohrala aj psychika," vyhlásil kouč Ukrajiny Michail Fomenko. "Chýb, ktorých sme sa dnes dopustili, sa pokúsime v budúcnosti vyvarovať. Po zmene strán sme museli upraviť našu taktiku, pretože duel sa pre nás nevyvíjal dobre. Španieli majú vynikajúce mužstvo, je ťažké určiť, kto bol najlepší," doplnil Fomenko.

Španieli dosiahli pätnáste domáce víťazstvo v sérii v rámci kvalifikácií o postup na ME. Po prvom polčase tej aktuálnej majú na svojom konte 12 bodov, lídrom "céčka" sú Slováci s 15 bodmi. Tretia Ukrajina získala v piatich zápasoch 9 bodov. Priamo na záverečný turnaj ME 2016 do Francúzska postúpi prvý a druhý v poradí každej kvalifikačnej skupiny a najlepší tím z tretích priečok. Zvyšných osem mužstiev na tretích miestach odohrá baráž o postup na kontinentálny šampionát.

Najbližším termínom pre zápasy kvalifikačnej C-skupiny je 14. jún 2015. Španielov budú hostiť Bielorusi, Ukrajinci doma privítajú hráčov Luxemburska.