13°
28.3.2024
Wales zdolal Severné Írsko, je zaslúžene vo štvrťfinále

PARÍŽ / V sobotňajšom osemfinálovom stretnutí futbalových ME 2016 vo Francúzsku zvíťazil Wales nad Severným Írskom najtesnejším rozdielom 1:0 a pri svojej premiérovej účasti na šampionáte sa predstaví medzi osmičkou najlepších.

Jediný gól stretnutia padol po centrovanej prihrávke Garetha Bala, po ktorej si loptu do vlastnej siete nešťastne zrazil severoírsky obranca Gareth McAuley.

Prvá nebezpečná situácia v stretnutí prišla v 10. min po rýchlej kombinačnej akcii, keď sa po prihrávke od Jamieho Warda k strele dostal krídelník Stuart Dallas. Jeho prudký pokus však vyrazil brankár Wayne Hennessey na rohový kop. V 19. min sa do šance dostal stredopoliar Aaron Ramsey, ktorý poslal loptu do siete, lenže v momente prihrávky bol v ofsajde, a tak gól neplatil. O necelé tri minúty neskôr si potlesk od divákov vyslúžil brankár Hennessey, ktorý prstami vytlačil strelu od Warda spoza vymedzeného územia. V prvom polčase napokon gól nepadol, bližšie však k nemu boli aktívnejší reprezentanti Severného Írska.

Walesania si vypracovali sľubnú príležitosť v 53. min, keď do vymedzeného územia poslal centrovanú prihrávku Aaron Ramsey, na ktorú si nabehol Sam Vokes. Jeho hlavičkový pokus však mieril mimo priestoru bránky Severného Írska. O štyri minúty neskôr bol Wales blízko ku gólu, lenže priamy kop Garetha Bala krásnym zákrokom zneškodnil gólman McGovern. V 75. min sa Walesania ujali vedenia 1:0 po tom čo Gareth Bale poslal pred bránku prudký center ľavačkou a stredný obranca Severného Írska Gareth McAuley si loptu nešťastne zrazil do vlastnej siete. Najtesnejšie vedenie si Walesania udržali a predstavia sa vo štvrťfinále.

Osemfinále - ME:

PARÍŽ (Park princov)
Wales - Severné Írsko 1:0 (0:0)
Gól: 75. McAuley (vlastný), ŽK: 58. Taylor, 90.+ Ramsey - 44. Dallas, 67. Davis, rozhodovali: Atkinson - Mullarkey, Child (všetci Ang.), 45 000 divákov

Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Davies - Gunter, Ledley (63. J. Williams), Allen, Taylor - Ramsey - Bale, Vokes (55. Robson-Kanu)
Severné Írsko: McGovern - Hughes, McAuley (84. Magennis), Cathcart, J. Evans - Ward (69. Washington), C. Evans, Norwood (79. McGinn), Dallas - Davis - Lafferty