29.3.2024
Bojazliví Slováci podľahli Srbom o 25 bodov

Zdroj: sita, Baketbal, Slovensko-Srbsko

Srbsko - Slovensko 87:62 (22:10, 20:15, 23:19, 22:18)

Slovenskí basketbalisti prehrali v Zrenjanine s favorizovanými Srbmi 62:87 (25:42) v stredajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2013. Zverenci Petra Bálinta majú v tabuľke A-skupiny jedno víťazstvo a sedem prehier a už dlhšie sú bez šance na postup na šampionát. V stredu hrali po prvý raz bez kapitána Antona Gavela, ktorý si už plní klubové povinnosti v nemeckom Bambergu. Vo svojom predposlednom súboji nastúpi výber SR v sobotu 8. septembra v Tel Avive proti Izraelčanom (20.00 SELČ), kvalifikáciu uzavrie v utorok 11. 9. v Čiernej Hore.

Výsledok - A-skupina - streda:

Najviac bodov Srbska: Nedovič 20, N. Bjelica 11, Štimac a Erceg po 10
Zostava a body SR: Vojtek a Nuber po 9, Pandula 8, Baťka 6, Sýkora 0 (Bílik 16, Mrviš 5, Vido a Morávek po 4, Jašš 1)
TH: 15/11 - 19/14, fauly: 19 - 21, trojky: 6 - 4

Slováci si v úvode duelu utvorili viacero streleckých príležitosti, ale až na piaty pokus v 4. min skórovali zásluhou Pandulu spod koša - vtedy však už zaostávali 0:9. Srbi pálili "ostrými", nečudo, keďže mali dostatok času a pokoja na zakončenie. V 6. min získali po prvý raz dvojciferný náskok 14:4. Za nepriaznivého stavu 10:22 potiahli hostia 6-bodovú šnúru, ktorou znížili, a ešte aj na začiatku 14. min bol rozdiel v skóre iba 6 bodov (20:26). Potom takisto šnúrou šiestich bodov kontrovali domáci a natiahli svoj náskok; ten v závere prvého polčasu narástol na 17 bodov (42:25). Zverenci Petra Bálinta premenili v prvej polovici duelu iba 9 z 28 striel z hry (trojky 10/1).
V 23. min získali srbskí reprezentanti zásluhou Ercegovej dvojky 20-bodový náskok 51:31. V závere tretej desaťminútovky inkasovali Slováci ľahké body spod koša a súper aj vďaka tomu viedol aj 65:39. V 35. min Mrviš dvojbodovým košom znížil na prijateľných 56:70, no záver patril Srbom, ktorí zvíťazili rozdielom 25 bodov.

Peter Bálint (tréner SR): "Mali sme zlý začiatok, hrali sme ustráchane a hráči robili veľa chýb. Hostia sa chytili, verili si a chvíľami si z nás robili trhací kalendár. Potom sme sa otriasli a od druhého polčasu to bol celkom dobrý zápas. Zhruba päť minút pred koncom sme zaostávali o prijateľných 14 bodov, no našimi dvoma chybami sme hosťom umožnili skórovať z protiútokov a natiahnuť náskok."

Ďalšie stredajšie zápasy v A-skupine:
Izrael - Island 92:75 (17:20, 25:18, 25:18, 25:19)
Čierna Hora - Estónsko 76:67 (24:15, 13:12, 19:22, 20:18)

6. Island 8 1 7 593:739 9

Zostávajúci program stretnutí mužskej basketbalovej reprezentácie SR v kvalifikácii o postup na ME 2013 (časy sú SELČ):
8. septembra: Izrael - Slovensko (Tel Aviv, 20.00)
11. septembra: Čierna Hora - Slovensko (Podgorica, 20.30)