Miroslav
29.3.2024
Skvelý obrat a zaslúžená odmena pre slovenských volejbalistov

BRATISLAVA / Slovenská mužská volejbalová reprezentácia uspela vo svojom nedeľňajšom vystúpení na turnaji Final Four III. výkonnostnej divízie Svetovej ligy v Bratislave.

Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho zvíťazili v Aegon aréne v zápase zdolaných semifinalistov o konečné 3. miesto nad Číňanmi 3:2 (-17, -26, 20, 27, 13). Slováci oplatili ázijským protivníkom dve júnové prehry z G-skupiny interkontinentálnej fázy Svetovej ligy a víťazstvom sa rozlúčili s tohtoročnou edíciou prestížnej súťaže reprezentačných mužstiev.

V nedeľňajšom finále od 20.30 h Egypťania vyzvú Čiernohorcov. Egypt v sobotňajšom semifinále zdolal SR 3:1 a rovnakým pomerom uspela Čierna Hora v semifinálovom dueli s Čínou. Víťaz finálového duelu si zabezpečí miestenku do II. divízie Svetovej ligy 2016.

Svetová liga volejbalistov - Final Four III. divízie - nedeľa - o umiestnenie:

O 3. miesto:

Čína - Slovensko 2:3 (17, 26, -20, -27, -13)
Rozhodovali: Mezoffy (Maď.) a Olejnik (Rus.)

Slovensko: Kohút, Masný, Červeň, Lux, Paták, Ogurčák, liberá Kubš a Vydarený (Kriško, Michalovič, Skladaný, Horník, M. Sopko st.)
Čína: Čang, Li, Ťi, Taj, Žao, Sung, liberá Tchung a Kche (Keng)

Číňania nastúpili len s jediným hráčom svojej sobotňajšej základnej šestky; Slováci, naopak, len s jednou zmenou - Sopka vymenil Ogurčák. Kapitán SR Masný esom zvýšil na 9:6, hostia však dokázali vyrovnať (15:15) a po druhom technickom oddychovom čase už viedli 20:15. Číňania už zostávajúci vývoj prvého setu bez ťažkostí kontrolovali a uspeli 25:17.

V úvode druhej časti hry mali Slováci dvojbodový náskok 5:3, avšak Číňania si pripísali šesť bodov v sérii najmä zásluhou kvalitných podaní, ktoré vyprodukoval Ťi (9:5). Domáci volejbalisti Ogurčákovým esom otočili a viedli 12:11. Pred koncovkou boli opäť vo výhode hostia (19:16), nie však dlho - Kohút esom vyrovnal na 19:19. Záver druhého dejstva bol dramatický - Slováci najskôr odvrátili dva setbaly súperov, následne sami nezužitkovali dve možnosti na ukončenie setu a Číňania svoju tretiu príležitosť už áno - 28:26.

Slovenskí volejbalisti, vedomí si nutnosti uspieť v treťom sete, viedli počas prvého technického prerušenia 8:7. Hostia otočili na 12:10 vo svoj prospech, čoskoro však prišiel na podanie Kriško a viacero jeho es prinieslo Slovákom obrat v skóre - viedli 16:12. Do koncovky vstupovali domáci hráči s trojbodovým náskokom (20:17) a onedlho premenili svoj prvý setbal - 25:20.

Úvod štvrtého setu patril Číňanom (7:3), v polovici tejto časti hry viedli 12:7. Slováci sa vzchopili a po druhom technickom prerušení vyrovnali na 16:16, skóre bolo nerozhodné aj pred koncom setu - 20:20. Slováci v dramatickom závere odvrátili tri mečbaly a po využití svojho druhého setbalu si vybojovali rozhodujúce dejstvo.

Slováci vstúpili do piateho setu lepšie (6:3), Číňania skorigovali na 10:11 zo svojho pohľadu. Záver zvládli lepšie Slováci, ktorí odskočili na 14:10 a víťazstvo si už nenechali vziať.