11°
25.4.2024
Španieli siedmykrát na európskom tróne, striebro do Ruska

BELEHRAD / Skvelý šampionát v Belehrade sa skončil dominanciou Španielska, boli prekonané viaceré rekordy.

Finále ME v Belehrade začali oba tímy opatrne. Rusi pôsobili trošku premotivovane, chýbal im suspendovaný kanonier Lima, ktorý dostal v semifinále so Srbmi červenú kartu. Prvé vážnejšie nebezpečenstvo v zápase znamenala strela ruského naturalizovaného Brazílčana Romula v 2. minúte. Hralo sa tvrdo, išlo o veľa. Rusi hrali o druhý titul, Španieli o siedmy. V boji o zlato si to vzájpmne rozdávali piatykrát, raz uspela "zborná" (1999), trikrát "La Furia Roja". Španieli premenili v zlato celkovo šesť finále zo siedmich, Rusi len jedno z piatich. Na konci štvrtej minúty vystrihol Španiel Miguelin krásne akrobatické nožničky, od zeme však trafil len brvno. O pár sekúnd ten istý hráč pálil, ale ďalší naturalizovaný Brazílčan v bráne Rusov Gustavo bol na mieste. Na druhej strane to skúsil nebezpečne Lyskov, ale minul. V 9. minúte sa menilo skóre, účet finále otvoril Alex, ktorému skvele "načapoval" z autu kapitán Ortiz. Bol to už jeho šiesty gól na turnaji a poskočil tak do čela poradia o Zlatú kopačku pre najlepšieho strelca turnaja. V 10. minúte začali v hale baviť divákov dva "zatúlané" holuby, ktoré si napokon našli miesto niekde pod strechou. Rusi pridali plyn, ale Paco Sedano v bránke Španielov držal nad vodou. Tempo potom pridali aj Španieli. Robinhovu chybu v rozohrávke ešte nepotrestal Andresito, ale ďalšiu laxnosť v rozohrávke už Pola áno, keď medzi nohy pokoril Gustava v 16. minúte. O minútku už bolo 3:0 pre favorita, keď signál tzv. Klobúk nádherne z prvej napálil nechytateľne medzi nohy Gustava Rivillos. Otrasení Rusi urobili o 35 sekúnd ďalšiu zbytočnú hrubicu v rozohrávke, Pola zobral loptu, zbytočne neváhal a tvrdou ranou zvýšil už na 4:0. Asi desať sekúnd pred koncom polčasu sa dva holuby opäť našli a sadli si dvakrát dokonca na hraciu plochu, čo asi rozhodilo Španielov, lebo Romulo im päť sekúnd pred koncom strelil gól na 1:4.

">
">
" data-htmlarea-external="1" rtekeep="1">Spain 7-3 Russia

#FutsalEuro2016 #FullHighlightsSpain 7-3 RussiaNosso resumo especial.Our own special highlights Il nostro sintesi speciale...#Futsal #Euro2016 #Serbia2016 #servia2016 #Eurofutsal #EurocopaFutsal

Posted by mio futsal on 13. február 2016
Druhý polčas Španieli začali pokojne a mohol ich ešte viac upokojiť Raul Campos, ale v šanci nedal. Potom sa priostrilo, ale rozhodcovia si situácie ustriehli. Španieli si hrali svoje a Rusov do šancí nepúšťali. Tí boli čoraz nervóznejší a chýbal im pokoj v zakončení, ako v prípade Lyskova v 25. minúte, keď bol v dobrej pozícii. Rusi začali hrať power play, ale Španieli ich umne bránili. Rusi navyše veľa zbytočne kazili a tak aj pykali. Miguelin do prázdnej brány po šprinte dal piaty gól v 31. minúte. Robinho odpovedal nastrelením žrde, ale Rusom to nie a nie padnúť. Až pekná skrytá strela Robinha na konci 32. minúty sa ujala. Rusi opäť v hre bez riadneho brankára poriadne pritlačili a párktát im chýbal iba kúsok. Najmä pokus Robinha päť a pol minúty volala po treťom ruskom góle. A tak prišla klasika, Miguelin do prázdnej brány z vlastnej polovice strelil šiesty gól - 6:2. A o ďalšiu minútu rovnaká situácia, strelcom a autorom gólu do prázdnej tentoraz Rivillos. Bol ro rekordný 128. gól na turnaji, takže v Belehrade padol ďalší historický zápis. Doteraz najviac gólov padlo na ME v 2010 v Maďarsku (127). Finále tak bolo definitívne rozhodnuté a rekordný siedmy kontinentálny titul po zásluhe ukoristili dvojnásobní majstri sveta zo Španielska pod vedením trénera Jose Venancia Lopeza Hierra. A nič už na tom nezmenil ani tretí ruský gól Milovanova 15 sekúnd pred koncom.