19.4.2024
Volejbalisti Egyptu cez Slovákov do finále s Č. Horou

BRATISLAVA / Slovenská mužská volejbalová reprezentácia nepostúpila do nedeľňajšieho finále na turnaji Final Four III. výkonnostnej divízie Svetovej ligy v Bratislave.

Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho prehrali vo večernom sobotňajšom semifinále v Aegon aréne s Egypťanmi 1:3 (-23, 22, -25, -23).

Egypťania vyzvú v nedeľu od 20.30 h vo finále Čiernohorcov, ktorí v úvodnom semifinále zvíťazili nad Číňanmi 3:1 (21, 21, -22, 15). Víťaz finálového duelu si zabezpečí miestenku do II. divízie Svetovej ligy 2016. Slováci a Číňania si v nedeľu od 17.30 zmerajú sily v súboji o konečné tretie miesto na Final Four.

Svetová liga volejbalistov - Final Four III. divízie - semifinále:

Slovensko - Egypt 1:3 (-23, 22, -25, -23) - Egypt postúpil do finále, Slovensko bude hrať o 3. miesto
Rozhodovali: Olejnik (Rus.) a Saltalippi (Tal.)

Slovensko: Kohút, M. Sopko st., Masný, Červeň, Lux, Paták, liberá Kubš a Vydarený (Ogurčák, Skladaný, Michalovič, Kašper, Horník)
Egypt: Bekhit, Abou, Abdelhay, Masoud, Moneim, Shafik, libero Moawad (O. Hassan, Thakil, Abdalla, Elkotb)

V úvode prvého setu mali mierne navrch Egypťania. Slováci vyrovnali pri podaní kapitána Masného (10:10), následne však hostia získali tri body v sérii a viedli 13:10. Slováci znížili na 14:15, Egypťania však opäť udreli a mali päťbodový náskok (20:15). Domáci volejbalisti zabrali a skorigovali na 19:21, no onedlho museli čeliť štyrom setbalom - 20:24. Keď sa zdalo, že Slováci môžu odvrátiť aj štvrtú hrozbu ukončenia setu, Egypťania zablokovali Patákov útok a tým uspeli 25:23.

Štyri Luxove body po sebe (tri esá a útok) znamenali slovenské vedenie 14:10 v druhom sete. Po druhom technickom oddychovom čase bol náskok domácich ešte výraznejší (20:12). Egypťania sa ešte raz mohutne nadýchli a znížili na 21:22, Slováci si však vybojovali tri setbaly a druhý aj premenili - 25:22.

V polovici tretej časti hry viedli hostia o päť bodov (13:8), slovenskí hráči dokázali vyrovnať na 13:13 najmä zásluhou Sopkových výborných podaní. V závere setu mali Egypťania k dispozícii dva setbaly, Slováci však získali tri body v sérii a sami mohli ukončiť tretiu časť. Nepremenili však a hostia svoju tretiu možnosť využili - 27:25.

Egypťania povzbudení úspechom v treťom sete viedli počas prvého technického prerušenia vo štvrtom dejstve 8:4. Paták esom znížil na 10:12, no počas nasledujúceho oddychového času mali hostia opäť štyri body k dobru (16:12) a neskôr viedli aj 19:15. Slováci ešte skorigovali na 21:22, ale Egypťania si už víťazstvo vo štvrtom sete aj zápase nenechali vziať.

Marcel Lux (univerzál SR): "Dnes sme veľa kazili. Oni majú výborných blokárov a potom si to na sieti uhrali. Chcel som dnes ukázať všetko, čo vo mne je, keď som dostal príležitosť. Musíme pozbierať sily a pripraviť sa na Číňanov."
František Ogurčák (smečiar SR): "V koncovke tretieho setu sme mali veľmi nádejné situácie, nedôslednosti nás stáli tento zápas. Skúšali sme riskovať servis, nedá sa len prehadzovať, lebo keď mali Egypťania prihraté, nemali problém."
Michal Masný (nahrávač a kapitán SR): "V dôležitých momentoch, keď sme mali šancu ísť cez nich, vyhrať dôležité lopty, vtedy sme sklamali; akoby sme sa báli zariskovať. Oni sa občas trafili do servisu a potom má každý problém uhrať bod, ak nemá prihraté. Sily na zajtra musia byť, chceme to zakončiť víťazne."
Michal Červeň (blokár SR): "Vedeli sme, že majú výborný servis. Keď sme ich odtiahli od siete, darilo sa nám. Urobili sme pár chýb v koncovkách, možno jedna - dve chybičky v závere rozhodli o treťom sete, ktorý sme mohli vyhrať. Zajtra sa bude motivácia hľadať ťažko, ale určite sa chceme rozlúčiť so súťažou víťazstvom. Čínu by sme konečne už mohli poraziť."

Druhý výsledok semifinále:

Čierna Hora - Čína 3:1 (21, 21, -22, 15) - Čierna Hora postúpila do finále, Čína bude hrať o 3. miesto
108 minút, rozhodovali: Boudaya (Tun.) a Mezoffy (Maď.), 1500 divákov