MS20: Mladí Fíni majstrami sveta, finále pískal Slovák

rozhodca Peter Šefčík

Zdroj: dukla senica

05.01.2014 22:02 | MALMÖ - Finále na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov vo švédskom Malmö medzi domácim Švédskom a Fínskom pískal slovenský rozhodca Peter Šefčík zo Senice.

Fíni zdolali Švédov a sú tretí raz majstrami sveta

Hokejisti Fínska sa stali tretí raz v histórii majstrami sveta hráčov do 20 rokov. V nedeľňajšom finále šampionátu vo švédskom Malmö zdolali domácich mladíkov 3:2 po predĺžení. V medailovej bilancii sa posunuli na 3. miesto za dvojicu Kanada (15 zlatých medailí), Rusko (13). Fíni získali svoj predchádzajúci celkový triumf v roku 1998.

Na ceste za titulom medzi "dvadsiatkarmi" v Malmö dvakrát prehrali, a to ešte v základnej skupine so Švédmi a Švajčiarmi. Dôležitý pre nich bol semifinálový súboj s Kanaďanmi, v ktorom triumfovali 5:1. Ešte predtým vyradili Čechov (5:3).

Súboj o zlato začali Fíni veľmi dobre a už v 28. sekunde otvoril skóre duelu Lindell, Domáci vyrovnali v početnej výhode v 28. min Wallmarkom, no vzápätí pridal druhý fínsky gól Mäenalanen. Predĺženie zariadil v 51. min opäť v presilovke Djoos. Rozhodnutie priniesla až 70. min, v ktorej gólmana Danska prekonal Ristolainen. Veľký podiel na triumfe Suomi má Teräväinen, ktorý nazbieral tri asistencie. Vo finále malo zastúpenie vďaka čiarovému rozhodcovi Petrovi Šefčíkovi aj Slovensko.

Mladí Rusi si v súboji o 3. miesto poradili s rovesníkmi z Kanady 2:1. Rozhodujúci náskok získala zborná v II. tretine gólmi Grigorenka a Gimatova, v tretej časti už len skorigoval Morrissey. V repríze duelu o bronz spred roka opäť uspeli Rusi, Kanaďania druhýkrát v rade nezískali žiadnu medailu. V minulosti boli dvakrát po sebe bez cenného kovu len na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia, keď medzi trojicou najlepších nefigurovali na juniorskom šampionáte hneď trikrát.

Slovensko skončilo na šampionáte v Malmö rovnako ako pred rokom na 8. mieste. Ďalšie majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov sa uskutočnia na prelome rokov 2014 a 2015 v kanadských mestách Toronto a Montreal. Nováčikmi elitnej kategórie budú Dáni, ktorí nahradia Nórov. V Kanade sa bude hrať rovnako ako v Malmö podľa nového formátu. Do štvrťfinále postúpia prvé štyri tímy zo skupín a posledné mužstvá budú hrať sériu o záchranu na dve víťazstvá.

Najužitočnejším hráčom majstrovstiev sveta sa stal švédsky kapitán Filip Forsberg. Direktoriát turnaja ho zároveň vyhlásil za najlepšieho útočníka a dostal sa do All-Star tímu. Za najlepšieho obrancu vyhlásil direktoriát turnaja Fína Rasmus Ristolainen, najlepším brankárom sa stal Švéd Oscar Dansk.

Okrem Forsberga sa do All-Star tímu dostali aj fínsky gólman Juuse Saros, zadáci Nikita Zadorov (Rus.), Rasmus Ristolainen (Fín.) a útočníci Anthony Mantha (Kan.), Teuvo Teräväinen (Fín.).

Zápasy MS hokejistov do 20 rokov v Malmö naživo videlo 144 268 divákov, čo je najvyššia návšteva v histórii šampionátov v Európe. Rekord starého kontinentu držali Helsinki a Hämeenlinna z roku 1998 (spolu 139 680 divákov).

Výsledok - finále:

Švédsko "20" - Fínsko "20" 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 28. Wallmark (Bengtsson, Djoos), 51. Djoss (Wallmark, Collberg) - 1. Lindell (Mäenalanen, Teräväinen), 29. Mäenalanen (Teräväinen, Lehkonen), 7. Ristolainen (Teräväinen, Vainonen)
Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Papp (Kan.), Stricker (Švaj.) - McIntyre (USA), Peter Šefčík (SR), 12 023 divákov

 

Švédsko: Dansk - Djoos, Arnesson, Olofsson, Bengtsson, Norell, Hägg - Collberg, Wennberg, Johnson - F. Forsberg, Lindholm, De la Rose - Sörensen, Wallmark, Burakowsky - A. Karlsson, Sundqvist, E. Karlsson - Sandberg
Fínsko: Saros - Lindell, Pokka, Lehtonen, Ristolainen, Honka, Vainonen, Vainio - Mäenalanen, Teräväinen, Lehkonen - Nikko, Mustonen, Haapala - J. Ikonen, Kinnunen, Nättinen - Rauhala, Leskinen, H. Ikonen


O 3. miesto:
Kanada "20" - Rusko "20" 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Góly: 48. Morrissey (Hudon, Pelech) - 4. Grigorenko, 15. Gimatov (Mironov)

Konečné poradie: 1. Fínsko, 2.Švédsko, 3. Rusko, 4. Kanada, 5. USA, 6. Česko, 7. Švajčiarsko, 8. Slovensko, 9. Nemecko, 10. Nórsko

Najlepší hráči podľa direktoriátu:
Brankár: Oscar Dansk (Švéd.)
Obranca: Rasmus Ristolainen (Fín..)
Útočník: Filip Forsberg (Švéd.)
Najužitočnejší hráč: Filip Forsberg (Švéd.)

All-Star tím MS do 20 rokov: Juuse Saros (Fín.) - Nikita Zadorov (Rus.), Rasmus Ristolainen (Fín.) - Anthony Mantha (Kan.), Teuvo Teräväinen (Fín.), Filip Forsberg (Švéd.)

BRONZ PRE RUSKO

Hokejisti Ruska získali bronzové medaily na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov vo švédskom Malmö. Mladí Rusi si v súboji o 3. miesto poradili s rovesníkmi z Kanady 2:1. Rozhodujúci náskok získala zborná v II. tretine gólmi Grigorenka a Gimatova, v tretej časti už len skorigoval Morrissey. V repríze duelu o bronz spred roka opäť uspeli Rusi, Kanaďania druhýkrát v rade nezískali žiadnu medailu. V minulosti boli dvakrát po sebe bez cenného kovu len na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia, keď medzi trojicou najlepších nefigurovali na juniorskom šampionáte hneď trikrát.

V nedeľu su záchranu medzi elitou vybojovali Nemci, ktorí zdolali Nórov 3:1 a v sérii o záchranu triumfovali 2:1 na zápasy. O výhre Nemecka a jeho záchrane v najvyššej kategórii rozhodli góly Tiffelsa, Kahuna a Klöppera. Za severanov skorigoval výsledok päť minút pred koncom Fischer. Nóri po dvoch prehrách s Nemcami po sebe zostúpili do A-skupiny I. kategórie.

O 3. miesto:
Kanada - Rusko 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Góly: 48. Morrissey (Hudon, Pelech) - 4. Grigorenko, 15. Gimatov (Mironov)

Súboj o záchranu - 3. zápas - nedeľa:
Nemecko - Nórsko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) - konečný výsledok série: 2:1, Nórsko zostúpilo
Góly: 20. Tiffels, 40. Kahun, 44. Klöpper - 55. M. Fischer

Známe poradie:
3. Rusko, 4. Kanada, 5. USA, 6. Česko, 7. Švajčiarsko, 8. Slovensko, 9. Nemecko, 10. Nórsko

Autor: Tomáš Magáth

Zdroj: noviny.sk/sita

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt