Zatiahnuté, dažďové prehánky
28.3.2024
Nitra vyrovnala finále. O titule rozhodne siedmy zápas v Košiciach

NITRA / Piatykrát o slovenskom hokejovom majstrovi rozhodne až zápas číslo sedem finálovej série. Hokejisti HK Nitra zdolali v sobotňajšom šiestom súboji HC Košice 3:1 a vynútili si siedmy duel, ktorý sa uskutoční na Veľkonočný pondelok 21. apríla v košickej Steel aréne.

"Oceliari" nastúpia už na svoj tretí zápas číslo sedem vo finále, v rokoch 2008 a 2012 v ňom prehrali so Slovanom Bratislava. Naďalej však majú šancu na siedmy titul, Nitra bojuje o svoj premiérový.

Sobotňajší súboj ovplyvnil výborný nástup Nitranov, ktorí vďaka Jozefovi Stümpelovi vyhrávali od 6. min 1:0. V druhej dvadsaťminútovke pridali presné zásahy Dušan Milo a Martin Segľa a potešili vypredaný zimný štadión. V polovici tretej tretiny vykresal pre Košičanov iskierku nádeje Hinďoš, ale na zvrat to už nestačilo.

Hokej - finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy - 6. zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

HK Nitra - HC Košice 3:1 (1:0, 2:0, 0:1) - stav série: 3:3

Góly: 6. Stümpel (R. Mráz), 26. D. Milo (Lelkeš, Nádašdi), 33. Martin Segľa - 50. Hinďoš
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák - M. Valach, Šefčík, 3600 divákov.

Nitra: Kristan - Milo, Nádašdi, König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, M. Bača, Ďurkech - Miroslav Kováčik, Lelkeš, J. Ručkay - H. Ručkay, Stümpel, Tománek - Bajtek, T. Chrenko, Martin Segľa - Piačka, Hrazdíra, R. Mráz
Košice: Staňa - Macejko, Cebák, Deyl, Klouček, Šeda, Kolba, M. Takáč - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - M. Bartánus, T. Marcinko, Hrnka - Sojčík, Češík, Bicek - Gmitter, Jokeľ, Hinďoš – Skalický

Nitrania začali súboj aktívne a vypracovali si viaceré šance, ktoré však brankár Staňa zneškodnil. V 6. min však už nestačil na pokus skúseného harcovníka Jozefa Stümpela, ktorý otvoril skóre - 1:0. Domácim strelený gól ešte viac pomohol a ďalej ohrozovali košického gólmana. Košičania sa postupne dostávali pred Kristana, ale domáci brankár bol pre nich veľkou prekážkou. Najväčšiu šancu na vyrovnanie spálil Jenčík. V posledných sekundách prvej tretiny mohol zabezpečiť Nitranom dvojgólový náskok Segľa, ale Staňa bol pozorný.

Divácky atraktívny hokej pokračoval aj po prestávke. Obaja brankári sa viackrát vyznamenali. V 26. min využil presilovú hru Milo, keď zužitkoval peknú prihrávku spoza bránky od Lelkeša. Košický tréner Tomko si po znovuotvorení hry a jej následnom prerušení zobral oddychový čas, ale rozbehnutých domácich jeho tím nedokázal zastaviť. Navyše, nevychádzala mu koncovka napriek viacerým dobrým možnostiam na strelu. V 33. min skončila v košickej bránke nenápadná akcia Martina Segľu - 3:0.

Košické snaženie o gól sa skončilo v 50. min, keď sa presadil po chybe v nitrianskej obrane osamotený Matej Hinďoš. Hostia sa mohli gólovo ešte viac priblížiť domácim, ale nevyužili presilovku za príliš veľa hráčov spod Zobora na ľade. Nitrania si už víťazstvo postrážili, v 57. min ho mohol poistiť osamotený Segľa, ale neprestrelil košického gólmana. Necelé dve minúty pred koncom sa začala power-play hostí, domáci na čele s Kristanom jej však aj vďaka veľkej obetavosti odolali. Vypredaná nitrianska aréna mohutne oslavovala tretiu výhru svojho tímu vo finále, ktoré rozhodne pondelkový súboj v Košiciach.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Z našej strany to bol dnes výkon hodný finále. Veľa ľudí si myslelo, že chlapci to už zabalia, ale výkonom sa poďakovali fanúšikom za podporu za celú sezónu. Gól, ktorý sme dostali, padol zhodou viacerých okolností, v závere sa už len dohrávalo. Verím, že v Košiciach v pondelok potvrdíme, že siedme zápasy bývajú nevyspytateľné."
Anton Tomko (tréner Košíc): "V prvých dvoch tretinách sme boli málo agresívni pred našou bránkou a pustili sme Nitru do vedenia. Ďalší gól pridali domáci z presilovej hry, potom sme znížili. Mali sme hrať celý zápas tak ako v poslednej tretine. Neskoro sme dali gól, ktorý nás nakopol do našej hry. Siedmy zápas je ten, ktorý už musí rozhodnúť. Ku komu sa prikloní športové šťastie, ten bude víťazom. Verím, že to budeme my."