Štrajk NHL za dverami. Vedenie stále nenašlo s hráčmi spoločnú reč

Zdroj: TV JOJ

15.09.2012 08:59 | Zámorskej NHL hrozí štrajk. A zdá sa, že jej pomôže už iba zázrak. V sobotu o polnoci vyprší kolektívna zmluva. A na tej novej sa vedenie ligy s hráčmi nevie dohodnúť.

Výluka sa stáva viac než realitou

Sezóna v zámorskej hokejovej NHL sa bez novej kolektívnej zmluvy nezačne. Komisár Gary Bettman toto stanovisko viackrát zopakoval po zasadnutí Rady guvernérov. Keďže súčasná dohoda vyprší v sobotu 15. septembra, ďalšia výluka v zámorskej hokejovej lige sa pomaly stáva realitou.

Majitelia klubov rokovali vo štvrtok dve hodiny, podporili všetky kroky Bettmana. Medzitým hráčska asociácia NHLPA odmietla posledný ligový návrh na kolektívnu zmluvu. Stále však existuje nádej na dohodu, Bettman ponúka rokovania kedykoľvek a kdekoľvek. "Ak máte záujem rokovať, potom sa môžete rýchlo kdekoľvek presunúť. Ak však z nejakých príčin dohodu odmietate, potom rozhovory iba naťahujete. Nikto sa nechce viac dohodnúť a viac sledovať zápasy ako ja. Sú to ťažké chvíle a necítim sa najlepšie," povedal Bettman, ktorý následne zopakoval stanovisko o lockoute bez kolektívnej zmluvy.

Koniec o polnoci

"V basketbalovej NBA i v lige amerického futbalu NFL to už hráči pochopili. V týchto ťažkých ekonomických časoch je nutné šetriť," dodal Bettman. Výluka by sa mala začať sobotňajšou polnocou. Ohrozené sú najmä začiatky tréningových kempov, ktoré sa mali konať od 21. septembra. Nový ročník mal prvé súboje na programe 11. októbra. Už skôr, ako sa skončilo rokovanie Rady guvernérov NHL, šéf NHLPA Donald Fehr potvrdil, že hráči by sa najradšej vyhli lockoutu. Posledný návrh zo strany vedenia súťaže aj napriek snahe o dohodu zamietli.

Pri poslednom lockoute v roku 2005 urobili podľa Fehra hráči veľké ústupky a odvtedy príjmy ligy dramaticky stúpli. Otázkou podľa neho je, či je spravodlivé, aby majitelia chceli v tejto chvíli ešte väčšie ústupky. Návrh NHLPA zo stredy vedenie súťaže odmietlo.

Prišiel aj Chára či Crosby

"Chceme nájsť spôsob, ako sa dohodnúť, musí však ísť o spravodlivú zmluvu. Hráči chcú aj naďalej rokovať. Zatiaľ sme sa nikam nepohli. Posledná ponuka ligy by znamenala, že prídeme o 330 miliónov dolárov ročne. Ako by ste reagovali v podobnej situácii?" pýtal sa Fehr, vedľa ktorého stálo množstvo hokejistov. Nechýbali Sidney Crosby, Zdeno Chára, Daniel Alfredsson či Henrik Lundqvist. Hráči rokovali od stredy v New Yorku, na stretnutí sa podľa Fehra zúčastnilo vyše 280 hokejistov.

Podľa šéfa NHLPA je otázne, či musí nastať výluka. Hráči by sa mohli pripravovať a hrať aj podľa súčasnej dohody a medzitým by sa rokovalo. Podľa Sidneyho Crosbyho hokejisti chcú hrať, ale zasa nie za každú cenu. "Viem, že môj prípad je špecifický, keďže som v posledných sezónach veľa nehral. Samozrejme, že chcem trénovať, korčuľovať, hrať zápasy. Musíme si však uvedomiť, že existujú isté princípy a v nich musíte nájsť ten správny. Myslím si, že naše návrhy sú správne. V postojoch sa s ligou rozchádzame. Stále mám pocit, že naše kroky sú férovejšie pre obe strany," uviedol Crosby.

Problémom pri rokovaniach je rozdelenie výnosov ligy. V súčasnosti hráči dostávajú 57 percent z výnosov, majitelia chcú túto sumu znížiť. Podľa návrhu NHL by hokejisti dostávali 49 percent a postupne by sa číslo znížilo na 47 percent. NHLPA ponúka len pokles z budúcoročných 54,3 na 52,7 percent.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Ľubomír Uhlík

Zdroj: noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt