Jaroslav
27.4.2024
Štefan Rosina vyhral kvalifikačné preteky MS GT1

Zdroj: noviny.sk - Rosina v Monaku

Slovenský automobilový pretekár Štefan Rosina zvíťazil s holandským kolegom Petrom Koxom v kvalifikačných pretekoch predposledného kola Majstrovstiev sveta FIA GT1 2012 na nemeckom okruhu Nürburgring.

Stal sa tak prvým Slovákom, ktorý vo svetovom šampionáte pretekov automobilov na okruhu pod hlavičkou Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) vystúpil na najvyšší stupienok. V kvalifikácii bol Rosina najrýchlejším jazdcom tímu Reiter Engineering a biele Lanborghini Gallardo LP560-4 postavil na 5. priečku. Po štarte sa Slovák postupne prepracoval až na 2. priečku. Na konci 10-minútového okna určeného na výmenu pneumatík a jazdcov zamieril do boxov. Holanďan Peter Kox tak vyšiel na trať na 1. mieste pred Audi s Frankom Stipplerom. Podarilo sa mu ešte natiahnuť náskok a pre tím Hansa Reitera a značku Lamborghini vybojovať vôbec prvý triumf v GT1 v tomto roku. Na 2. mieste prišlo do cieľa Audi tímu WRT s posádkou Ortelli - Vanthoor.

„Konečne sa mi podarilo prelomiť smolu tohto roka. Išlo sa mi naozaj skvele a musím sa poďakovať celému tímu za to, ako pripravil naše auto. Mechanici boli v boxe naozaj neuveriteľne rýchli, aj vďaka nim sme sa dostali na prvú priečku. Ďakujem všetkým fanúšikom za podporu,“ povedal v sobotu Štefan Rosina, ktorý do nedeľňajších pretekov odštartuje z pole position.