Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
MS: P. Sagan sa cíti psychicky lepšie ako vlani v Kodani
Zdielať na

MS: P. Sagan sa cíti psychicky lepšie ako vlani v Kodani

Slovenských cyklistov čaká posledný vrchol tejto sezóny. Šestica Peter Sagan, Peter Velits, Martin Velits, Juraj Sagan, Maroš Kováč a Matej Jurčo sa postaví v nedeľu na štart pretekov elite-mužov na 267 km na majstrovstvách sveta v holandskej provincii Limburg.

Veľké nádeje sa vkladajú najmä do Petra Sagana, ktorý bude patriť medzi favoritov pretekov. "Po Tour de France prišiel na mňa útlm. Potom som sa skúšal z toho dostať. Dúfam, že som išiel v posledných týždňoch výkonnostne hore. Od posledných pretekov v Kanade sa to ešte zlepšilo. Trať by mi mohla sedieť, ak by bol dobrý deň D, potom by to mohlo vyjsť na dobré umiestnenie," uviedol Peter Sagan, ktorý už na tohtoročnom šampionáte absolvoval časovku družstiev. S tímom Liquigas-Cannondale v nej skončil na 4. mieste.

Peter Sagan skončil pred rokom na šampionáte dvanásty

V Kodani ho rovnako radili k favoritom, doplatil však na skorší nástup a v závere ho prešprintovali súperi na čele s Markom Cavendishom. Po roku je 22-ročný Žilinčan skúsenejší, má väčší prehľad v pelotóne a súperom aj naďalej naháňa strach. Na tohtoročnej Tour de France vyhral tri etapy a triumfoval v súťaži o zelený dres. Vlani mu v Kodani pomáhali iba bratia Velitsovci, teraz sa môže spoľahnúť na väčšiu podporu tímu. "Psychicky som na tom lepšie ako vlani. Uvidím, ako to bude s nohami. Pred rokom som mal po Vuelte veľké očakávania, považovali ma za favorita. Neprospelo mi to po psychickej stránke. Teraz sa možno fyzicky cítim horšie, ale psychicky je to lepšie. Som rád, že sme na rozdiel od Kodane na štarte až šiesti. Vždy je lepší väčší počet jazdcov v tíme, najmä v prípade majstrovstiev sveta. Je potom väčšia šanca na pomoc a tímovú spoluprácu," vysvetľoval Peter Sagan.

Na cyklistov čaká náročná porcia 267 km

Po 106 km nájazde z Maastrichtu absolvujú v okolí Valkenburgu desať 16,1 km dlhých okruhov so stúpaniami na Bemeleberg a najmä na náročný Cauberg. Práve druhý kopec s dĺžkou 1200 m a priemerným sklonom 5,8 % bude najmä v závere pretekov pre ich vývoj dôležitý. "Nebezpečných však bude už prvých 100 km, pretože sa pôjde po technických a úzkych cestách, môže tam byť vietor, predpovede počasia hovoria aj o daždi. V tomto úseku sa vždy môže niečo stať, treba byť opatrný. Na okruhu to už bude jednoduchšie. Všetci ho poznajú, na Caubergu sa končí Amstel Gold Race. Cieľ je teraz dva kilometre za ním. Je to dosť ťažký kopec, pôjde sa desaťkrát, čo sa podpíše na nohách. Preteky sa však môžu rozhodnúť kdekoľvek. Musíme byť pripravení na všetko," uviedol Peter Sagan.

Do okruhu favoritov radí viaceré známe mená

Majster Slovenska s kolegami z reprezentácie preberie taktiku na nedeľňajšie preteky v sobotu podvečer. Podľa neho sú v dobrej forme po Vuelte Joaquím Rodriguez, Alejandro Valverde, Alberto Contador, dobrý výsledok očakáva od Philippa Gilberta, Thomasa Voecklera, uspieť môže aj jeho tímový kolega z Liquigasu Vincenzo Nibali. Tento rok už Sagan absolvoval podobné preteky, na olympijských hrách však štartoval ako jediný Slovák. V Londýne stavil na jednu kartu - britskú - a tá nevyšla. "Favoriti sú stále rovnakí a aj tak favorit nemusí vyhrať. Okruh je veľký. Záležať bude od toho, komu ako vyjde deň. Budú to iné preteky ako v Londýne. Sú tu iné tímy, my máme väčší počet jazdcov, pelotón bude početnejší. Budú to klasickejšie preteky ako olympijské. Nedá sa však nič predpovedať, každé sú niečím výnimočné," zakončil Peter Sagan.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

sita, Cyklisti v holandskej provincii Limburg

Súvisiace články