Poznáte Disc Golf? Boli sme si zahrať na 12 jamkovom ihrisku

23.08.2011 09:20 | Discgolf je najpopulárnejšia individuálna hra s lietajúcim tanierom (diskom). Snahou hráča je dosiahnuť cieľ na čo najmenší počet hodov. Tým cieľom je v discgolfe špeciálny kôš (disccatcher).

Nie každému je tento šport, ktorý si získava čoraz viac fanúšikov, známy. Preto sme prijali pozvanie vyskúšať si ho na vlastnej koži, je totižto spojený s relaxom v krásnej prírode...

"Ihrisko vzniklo v máji v roku 2010  ako výsledok dlhoročného snaženia a prehovárania rôznych ľudí.  Nakoniec sa mi podarilo prehovoriť Mestské  lesy Bratislava. Ihrisko je v Mariánke a už dlhší čas aj funguje. Dokonca sa nám podarilo založiť aj discgolfovú ligu, do ktorej sa môže zapojiť prakticky ktokoľvek  a nepotrebuje minúť na to ani cent, aby si zahral, keďže na ihrisku sa nachádzajú aj disky, ktoré je možno použiť k hre úplne bezplatne", povedal pre noviny.sk Martin Krička, zakladateľ ihriska.

Zdroj: noviny.sk - Nové Disc Golfové ihrisko na Malom Slavíne

Pravidlá

Disk sa hádže z určených „odhodísk“ (tee off), ktorých na lete ku košu vzdialeného v priemere 50-150m sprevádzajú rôzne prekážky (stromy, kríky, jazierko, potok, výškové prevýšenia). Víťazom je tá osoba, ktorej sa podarí celé ihrisko spočívajúce prevažne z 9 a 18 „jamiek“ odohrať na čo najmenej hodov, pričom:

Par je „jamka“ zahraná na tri hody
Birdie – ak sa podarí na dva hody
Bogey – ak na štyry hody
Double bogey ak na päť

Hole in one alebo Ace ak sa podarí na jeden hod. (Terminológia teda pochádza z klasického golfu). Disky sa od ostatných lietajúcich tanierov líšia veľkosťou (priemer iba 20-22cm), ale hlavne svojou rôznorodosťou, na základe ktorej rozdeľujeme disky najskôr podľa dĺžky hodu na:

Driver používajúci hlavne na najdlhšie hody z tee off
Mid-Range určený na stredné vzdialenosti
Approach používajúci na krátke presné hody ku košu
Putter, ktorým zakončujeme do koša.

 

Autor: Vladimír Ambrozek

Zdroj: noviny.sk

Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt