SR - Portugalsko po piatku 1:1, Kližan uspel, Lacko nie

14.09.2012 19:20 | Stav bratislavského stretnutia Slovensko - Portugalsko v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára tenisových reprezentačných družstiev mužov je po piatkových dvojhrách 1:1.

Bodovali jednotky tímov Martin Kližan a Joao Sousa. V druhom prípade ide o značné prekvapenie na úkor Lukáša Lacka, ktorý vo svetovom rebríčku figuruje o 50 miest nad svojím premožiteľom.

Favorizovaných domácich poslal na tvrdom povrchu Premier v Aegon aréne NTC do vedenia Kližan, ktorý zdolal Gastaa Eliasa za 187 minút 3:6, 6:2, 7:6 (4), 6:2 s výrazne väčšími problémami, než sa všeobecne predpokladalo, ale napokon dosiahol svoj 8. úspech v rade v tomto dejisku. Následne však hostiteľov zaskočil J. Sousa triumfom nad Lackom za 124 minút 6:4, 6:4, 6:3. V závere tohto duelu bola zaplnená len približne desatina zo 4-tisícovej kapacity hľadiska.

Na sobotňajšiu štvorhru (14.00 h) nominovali kapitáni Miloslav Mečíř a Pedro Cordeiro tandemy Michal Mertiňák, Filip Polášek, resp. Gastao Elias, Joao Sousa. Už teraz je isté, že rozhodnutie o zostupujúcom padne až v nedeľu, keď sú - znova od 14.00 h - na programe singlové súboje Kližan - J. Sousa a Lacko - Elias. Káder Portugalčanov dopĺňajú Pedro Sousa a nováčik Joao Domingues. K dispozícii nie sú Frederico Gil a Rui Machado, strojcovia vlaňajšieho marcového triumfu 4:1 nad SR na antuke v Cruz Quebrade pri Lisabone.

Kližan zlomil Eliasa obratom z 3:5 za stavu 1:1 na sety

"Bol to veľmi ťažký zápas od začiatku až do konca. V prvom sete som nepodával ideálne ako zvyčajne, ocitol som sa v neuveriteľne ťažkých situáciách. Prvý set som prehral svojimi chybami, Elias hral veľmi dobre. Myslím si, že v ďalšom priebehu som už bol lepší ako on. Elias sa zlomil po treťom sete, už nehral tak sebavedomo, výborne som útočil a zaslúžene som zvíťazil," povedal v prvej reakcii po zápase pre RTVS Martin Kližan. "Bol to kvalitný zápas, v ktorom som zahral dobre, ale zlomilo sa to v môj neprospech v koncovke tretej časti. Viedol som v nej 5:3, mal som setbal na príjme, nevyužil som ho, následne som stratil servis a napokon som ťahal za kratší koniec aj v tajbrejku. Vo štvrtom sete už bol súper uvoľnenejší, vytváral si príležitosti a premieňal ich," povedal Gastao Elias.

Osemfinalista nedávnych grandslamových US Open Kližan, momentálne 46. v renkingu ATP, nevyužil brejkbal hneď v úvodnom geme, následne si sám neudržal servis a čoskoro mal manko 0:3. V piatej hre nezužitkoval 5 možností preraziť servis o dva roky mladšieho Eliasa (154.) a frustrovane hodil raketu o zem - 1:4. V siedmom geme mal náskok 30:15, ďalej sa však nedostal a súper mu v tejto fáze opakovane bral pohodu aj úspešnými výzvami ku kontrolnému systému Jastrabie oko.

Keď Elias esom zakončil vstupné dejstvo a okamžite viedol 40:0 na príjme, približne 1500 divákov "mrzlo". Dvadsaťtriročný Bratislavčan si však napokon udržal podanie. Podarilo sa mu to aj cez jednu hrozbu v piatej hre, v šiestej sa konečne presadil na returne: vyvíjal sústavný a už aj dostatočne trpezlivý i pozorný tlak a Portugalčanova bekhendová kontra skončila vedľa. Kližan ľahko potvrdil na 5:2 a na príjme v ôsmom geme premenil druhý setbal agresívnym forhendom presne na základnú čiaru.

Zdalo sa, že premožiteľ člena Top 10 Joa-Wilfrieda Tsongu z uplynulého mesiaca Kližan preberie kontrolu, lenže húževnatý vyzývateľ naďalej vzdoroval, stíhal nohami, solídne podával a striehol na príležitosti. Za stavu 3:3 v treťom sete mu Slovákova dvojchyba dodala dva brejkbaly a hostiteľ potom absolútne nezvládol sľubnú situáciu pri sieti - 3:4 a po geme s desiatimi zhodami a piatimi brejkbalmi aj 3:5. Navyše, už v deviatej hre sa Elias prepracoval k setbalu, ale Slovák sa v tejto mikrofáze oprel o servis. Na returne v desiatom geme sa Portugalčanovi zachveli ruky, urobil dvojchybu a pod hrozbou brejkbalu mu forhend odletel mimo. Pri skóre 5:5 Kližan vymazal dva brejkbaly, už sa však nevyhol tajbrejku. V ňom predviedol priebežný obrat z 0:2 na 3:2 a od stavu 3:4 už bodoval len on. Krásnym bekhendom popri čiare si vynútil dva setbaly, Elias pri prvom zastavil hru a ukázalo sa, že to nemal robiť.

Povzbudený a rozbehnutý Kližan prerazil servis už na 1:0 vo štvrtej časti, pridal "poistku" v siedmej hre. "Som spokojný s víťazstvom, ale rodilo sa veľmi ťažko, povedal by som, že s odretými ušami. Martin mal šťastie v treťom sete, dostával sa veľmi ťažko do tempa, dlho mu to trvalo. Podpísala sa možno pod to aj dlhšia herná absencia, možno prišiel z US Open s eufóriou a nedostatočnou pokorou. Od začiatku robil veľa chýb, no v pravý čas to ešte otočil," dodal pre RTVS Kližanov tréner Karol Kučera.

Finalisti ročníka 2005 štvrtý raz za sebou hrajú o vyhnutie sa III. lige

Slováci majú proti Portugalčanom výhodu domáceho prostredia a voľby povrchu na základe pravidla o reciprocite práve na základe nedávneho duelu. Predtým v roku 1996 v Trnave zvíťazili 5:0.

Slovenské družstvo si vlani v septembri zachovalo príslušnosť k tejto skupine regionálnej zóny víťazstvom 4:1 nad Ukrajinou na antuke v NTC. Finalisti ročníka 2005 Slováci hrajú na tejto úrovni Davis Cupu už od roku 2007. V spomenutej sezóne i v roku 2008 prehrali v play-off o elitnú šestnástku (s Kórejskou republikou, resp. Srbskom), v ostatných troch edíciách zvládli "záchranárske práce": v roku 2009 to bolo proti Macedónčanom a potom proti Bielorusom. Teraz ich štvrtý raz za sebou čaká úloha vyhnúť sa "III. lige" v hierarchii súťaže pod hlavičkou ITF po tom, ako vo februári podľahli v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny v Glasgowe Britom 2:3, hoci domáci nemali k dispozícii Andyho Murrayho.

SLOVENSKO - PORTUGALSKO 1:1 po piatkových dvojhrách

Martin Kližan - Gastao Elias 3:6, 6:2, 7:6 (4), 6:2
za 187 minút (43, 36, 77, 31)
Lukáš Lacko - Joao Sousa 4:6, 4:6, 3:6 za 124 minút (39, 46, 39)

Autor: Vladimír Ambrozek

Zdroj: sita/noviny.sk

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt