Ospravedlňujeme sa návštevníkom našich stránok za obmedzenú prevádzku spôsobenú technickými problémami. Na ich odstránení intenzívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Mertiňák s Poláškom uspeli v debli, SR vedie 2:1

Mertiňák-Polášek

Zdroj: tasr

15.09.2012 18:52 | Michal Mertiňák, Filip Polášek - Gastao Elias, Joao Sousa 7:5, 4:6, 7:6 (5), 6:3 za 191 minút (45, 45, 59, 42)

Slovenskí tenisoví reprezentanti vedú pred nedeľňajšími záverečnými dvoma dvojhrami bratislavského zápasu rozhodujúceho 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára družstiev mužov nad Portugalčanmi 2:1. V sobotňajšej štvorhre poslali domáci tím do vedenia debloví špecialisti Michal Mertiňák a Filip Polášek, ktorí na tvrdom povrchu Premier v Aegon aréne NTC zvíťazili nad Gastaom Eliasom a Joaom Sousom po veľkom boji za 191 minút 7:5, 4:6, 7:6 (5), 6:3. Slováci v tejto súťaži naposledy nezužitkovali náskok 2:1 pred 14 rokmi takisto doma proti Švédom.

Slovenský pár s Poláškom na forhende čelil dvom brejkbalom za stavu 2:2 proti Mertiňákovi, ktorý opakovane vytiahol účinný servis. Sousovi na forhende sa darilo na returne a Portugalčania svojím neortodoxným prístupom vháňali domácich do nesúladu i problémov. V desiatom geme sa Mertiňák s Poláškom dostali práve proti Sousovi z 0:40 na 30:40, nie však ďalej. Predtým pri podaní Eliasa mali 30:30 - takisto bez nadstavby. Pri skóre 6:5 Polášek forhendovým sklepnutím po nečakanom prebehnutí dal na 30:0, o tri fiftíny ďalej po nevydarenom príjme zlostne šmaril raketu - 30:40. Pokazil síce ešte jeden return, lenže dobré Mertiňákove zákroky viedli k zhodám a Polášek všetko napravil krížnym bekhendom v "jeho" výmene. Pri setbale Mertiňák príjmom vytĺkol blok Sousu - 7:5.

V úvodnom geme druhej časti skúsený semifinalista londýnskeho šampionátu 2009 Mertiňák odolal dvom hrozbám straty servisu za sebou a zdalo sa, že táto fáza definitívne Slovákov povzbudí. Po Poláškovom returne viedli 30:15 proti Sousovi, napokon sa však nedostali ani len k brejkbalu, ba platilo to až do konca tohto dejstva. Na príjme boli efektívnejší hostia, Polášek esom na "téčko" vyriešil tretí gem s troma zhodami - 2:1. Pri skóre 2:2 sa Mertiňák vypodával z 0:30, v siedmej hre však Portugalčania už pretavili svoju aktivitu aj do brejku, ktorý visel vo vzduchu. Podávajúci Polášek smečoval do siete, potom ho Sousov return pristihol v tzv. mŕtvej zóne, následne sa len dotkol Eliasovho šikovného "nástrelu" a pod ťarchou druhého brejkbalu sa nestihol včas presunúť dopredu, čo vyústilo do pokazeného bekhendového halfvoleja - 3:4. Súperi si bez zaváhania udržali mierny náskok. Elias pri setbale potrestal Poláškov signalizovaný manéver zakončením do prázdnej časti dvorca.

V piatom geme tretej časti znova Elias našiel nechránený priestor pri Poláškovej agilite, vymazal tým brejkbal a napokon si udržal podanie. Siedma hra priniesla zhodu, hoci Slováci viedli 40:15, Mertiňák však dvoma vydarenými podaniami položil základ posunu na 4:3. V desiatom geme sa Elias dvojchybou na 30:15 dostal do ťažkostí a neskôr bola aj zhoda, hostitelia však zostali bez reálnejšej šance - 5:5. Jedenásta hra dokonca ponúkla brejkbal proti nim po dvoch gembaloch, keď Sousa parádne trafil forhendový krížny return druhého servisu, ale podávajúci Mertiňák potom zvládol pomerne náročný smeč. Slováci sa trápili, ich deblové reflexy sa však prejavovali aspoň natoľko často, že to znamenalo tajbrejk.

V "lotérii" Mertiňák s Poláškom vďaka bekhendovému returnu druhého spomenutého na telo Eliasovi odskočili na 4:2, čoskoro však bolo vyrovnané po dvoch nie nevyhnutných chybách Mertiňáka. Polášek aj so šťastím nasmeroval dlhý volej do rohu (5:4), Sousa odvážnym vbehnutím dal na 5:5. Vykúpením bol darček v podobe Eliasovej dvojchyby. Rovnaký hráč si potom - bez zachraňujúceho verdiktu - nechal preskúmať Jastrabím okom, či bol jeho return naozaj za základnou čiarou - 7:6 (5) pre domácich.

Slováci mali hneď na začiatku štvrtého dejstva brejkbal proti Sousovi, ale Mertiňák zozadu poslal bekhendový kros vedľa. Následne sa vymanil z manka 0:30. Sousova dvojchyba dodala hostiteľom šancu v piatej hre, podávajúci hráč však nachytal Poláška nepripraveného. Mertiňák pohotovým bekhendovým volejom do rozhodenej obrany utvoril domácim ešte jednu príležitosť a Sousa zlyhal z forhendovej strany - 3:2 a servis pre SR. Portugalčania však nezložili zbrane: Elias vynikajúcim returnom Mertiňákovho druhého podania vyrovnal na 3:3. Priebežná eufória hostí z možného návratu do zápasu trvala len desiatky sekúnd. Sousa nespracoval Mertiňákov príjem, znamenalo to 15:40 z pohľadu Eliasa a Mertiňák vytiahol parádny forhendový krížny stopvolej - 4:3. Slováci relatívne v pohode zvýšili na 5:3 a potom sa ešte raz presadili na returne

Výkon nebol najlepší, ale podstatné je víťazstvo

"Bolo to náročné, chlapci sa zapotili. Súperi nemali čo stratiť, boli zdatní, zahrali výborne, dobre sa dopĺňali. Už prvý deň naznačil, že Portugalčania budú nepríjemní. Výborne podávali aj returnovali, boli šikovní pri sieti. Tento bod je určite dôležitý, bol by som veľmi nerád, ak by sme ho stratili. Potvrdilo sa, že šport je vratký a tenis zvlášť. Aj dnes stačilo, aby jeden - dva brejkbaly dopadli inak a mohlo sa to celé skončiť odlišne. Na okruhu je to vyrovnané a rozhoduje to, kto je momentálne lepší a má aj viac šťastia. Dúfajme, že Martin Kližan v nedeľu splní úlohu jednotky. Bol by som radšej, ak by sme získali potrebný tretí bod hneď, lebo Lukáš Lacko v piatok príliš nepresvedčil, proti disponovanému Joaovi Sousovi sa mu nedarilo podľa predstáv. Maťo bol nachystaný, veľmi chcel a prepálil úvod, ale potom si s Eliasom poradil. Azda sa obaja poučili, ešte to bude zložité," povedal kapitán Slovákov Miloslav Mečíř pre RTVS.

"Dnes to nebol náš najlepší výkon, ale podstatné je, že sme zvíťazili a ako tím vedieme po dvoch dňoch 2:1. Už ku koncu tretieho setu sme cítili, že Portugalčania prestávajú podávať natoľko nepríjemne ako dovtedy. Verím teda, že by sme to dotiahli do víťazného konca aj v prípade neúspechu v tej tretej časti. Samozrejme, bolo však dobré, že sme ten tajbrejk vyhrali. Už v piatok sme videli, že súperi hrajú výborne. Na tomto pomalšom povrchu pre nich bolo v dnešnej štvorhre výhodou, že mohli zostávať vzadu a chodiť do krížnych výmen. Ako singlistom im to vyhovovalo a nám sa ich ťažko pretláčalo. Celý týždeň sme počúvali, že po štvorhre to bude 3:0, ale zrazu bol prvý zápas zložitý, druhý sme prehrali a pred sobotou sme sa ocitli v situácii, že musíme vyhrať. Bolo to zaťažujúce na psychiku a som rád, že sme to zvládli," skonštatoval Filip Polášek.

V nedeľu od 14.00 h súboj jednotiek Kližana a J. Sousu, po nich Lacko proti Eliasovi

Rovnako ako v piatkových singloch platilo, že hostia aj bez Fredrica Gila a Ruia Machada, strojcov vlaňajšieho marcového triumfu Portugalčanov nad Slovákmi 4:1 na antuke v Cruz Quebrade v Lisabone, vzdorovali nad očakávania. V úvodný deň bodovali jednotky kádrov Martin Kližan a Joao Sousa. V druhom prípade išlo o značné prekvapenie na úkor Lukáša Lacka, ktorý vo svetovom rebríčku figuruje o 50 miest nad svojím premožiteľom. Favorizovaným hostiteľom zabezpečil vedenia osemfinalista nedávnych newyorských grandslamových US Open Kližan, ktorý zdolal Eliasa za 187 minút 3:6, 6:2, 7:6 (4), 6:2 s výrazne väčšími problémami, než sa všeobecne predpokladalo, ale napokon dosiahol svoj 8. úspech v rade v tomto dejisku. V treťom dejstve mal manko 3:5 a odvrátil jeden setbal pri svojom podaní. Následne J. Sousa dosiahol triumf nad Lackom za 124 minút 6:4, 6:4, 6:3.

V nedeľu sa od 14.00 h najprv predstavia Kližan a J. Sousa, po nich Lacko s Eliasom. Kapitáni Miloslav Mečíř a Pedro Cordeiro ešte môžu urobiť zmeny. Portugalské kvarteto dotvárajú Pedro Sousa a nováčik Joao Domingues.

Slováci majú proti Portugalčanom výhodu domáceho prostredia a voľby povrchu na základe pravidla o reciprocite práve na základe minuloročného duelu u súpera. Predtým v roku 1996 v Trnave zvíťazili 5:0.

Slovenské družstvo si vlani v septembri zachovalo príslušnosť k tejto skupine regionálnej zóny víťazstvom 4:1 nad Ukrajinou na antuke v NTC. Finalisti ročníka 2005 Slováci hrajú na tejto úrovni Davis Cupu už od roku 2007. V spomenutej sezóne i v roku 2008 prehrali v play-off o elitnú šestnástku (s Kórejskou republikou, resp. Srbskom), v ostatných troch edíciách zvládli "záchranárske práce": v roku 2009 to bolo proti Macedónčanom a potom proti Bielorusom. Teraz ich štvrtý raz za sebou čaká úloha vyhnúť sa "III. lige" v hierarchii súťaže pod hlavičkou ITF po tom, ako vo februári podľahli v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny v Glasgowe Britom 2:3, hoci domáci nemali k dispozícii Andyho Murrayho.

SLOVENSKO - PORTUGALSKO 2:1 po sobotňajšej štvorhre

(Bratislava, Aegon aréna NTC, tvrdý povrch Premier)

Sobota - štvorhra:
Michal Mertiňák, Filip Polášek - Gastao Elias, Joao Sousa 7:5, 4:6, 7:6 (5), 6:3 za 191 minút (45, 45, 59, 42)

Výsledky piatkových dvojhier:
Martin Kližan - Gastao Elias 3:6, 6:2, 7:6 (4), 6:2 za 187 minút (43, 36, 77, 31)
Lukáš Lacko - Joao Sousa 4:6, 4:6, 3:6 za 124 minút (39, 46, 39)

Zostávajúci program:
Nedeľa (14.00 h):
Dvojhry:
Martin Kližan - Joao Sousa
Lukáš Lacko - Gastao Elias

Autor: Tomáš Magáth

Zdroj: sita

Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt